^Powrót do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Kalendarz

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Brak wydarzeń w kalendarzu
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

BIP

Pedagog, Psycholog Szkolny

Artykuł - Gry komputerowe

Artykuł - 28 dzień bez stresu

Artykuł - 10 zasad wychowania

Artykuł - ODRZUCENIE

 

Powrót po wakacjach do szkoły może być trudny dla uczniów. Dlaczego?

Jak każdy powrót po dłuższej nieobecności wiąże się bowiem z mieszanką różnych emocji, niepewnością jak będzie teraz, obawami przed zmianami.

Jak więc przygotować się na powrót do szkoły ?

  1. Pożegnaj się z wakacjami. W ostatni dzień przed powrotem do szkoły (a może weekend) pożegnaj w uroczysty, wyjątkowy sposób wakacje. Można wybrać się do restauracji z najbliższymi, samodzielnie przygotować oryginalną kolację, urządzić wspólne z koleżankami nocowanie z wspominkami z kończących się właśnie wakacji.
  2. Nowa organizacja. Zaplanuj dobrze najbliższe dni tak by natłok zadań nie wprowadził dodatkowego stresu. Zaplanuj czas na regenerację, wspólną z rodzicem aktywność po szkole, uporządkuj niezbędne poranne czynności, tak aby pobudka była mniej dotkliwa. Przygotuj ulubione przekąski do szkoły, a po powrocie niech czeka dobra zupa– te wszystkie drobne, małe rzeczy mogą sprawić, że będzie nam lżej.
  3. Zacznij się przygotowywać do zmiany wcześniej. Dwa – trzy dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zacznij wcześniej wstawać zbliżając jak najbardziej porę pobudki do tej, która będzie stałą od 2 września. Sprawdź ile czasu zajmuje ci poranna toaleta, śniadanie i ewentualna droga do szkoły. Wnioski wykorzystaj w planowaniu nowego porządku dnia.
  4. Znajdź plusy powrotu do szkoły i wyznacz sobie nowe cele na najbliższy rok szkolny. Przypomnij sobie co lubisz w szkole: kolegów, nauczycieli, szkolne wycieczki czy dyskoteki, ulubiony przedmiot a może działalność w szkolnym samorządzie. Bazując na tym co sprawia ci przyjemność i jest dla ciebie ważne wyznacz sobie kilka (nie za wiele) celów, które chciałbyś osiągnąć. Nie musi to być od razu wygranie olimpiady a na przykład: poprawienie oceny z matematyki, zapisanie się na dodatkowy kurs z hiszpańskiego, zakolegowanie się z jakąś nową osobą, wzięcie udziału w szkolnym balu itp.
  5. Dziel się z najbliższymi swoimi emocjami. Przeżywanie lęku i obaw to nic wstydliwego czy złego. Każda emocja jest ważna i każda czemuś służy. Nie warto ich w sobie tłumić.
  6. Myśl pozytywnie. Odpowiednie nastawienie jest połową sukcesu już na starcie. Powtarzaj sobie „to będzie dobry rok” , uśmiechaj się i … idź do szkoły a zobaczysz, że słowa zamienią się w rzeczywistość.

Mnóstwa radości i sukcesów w roku szkolnym 2023/2024 życzy psycholog szkolny Marta Grabowska-Piątkiewicz

 

Copyright © 2013. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.