Artykuł - Gry komputerowe
Artykuł - 28 dzień bez stresu
Artykuł - 10 zasad wychowania
Artykuł - ODRZUCENIE
Artykuł - Jak rozmawiać z dzieckiem o powodzi?
Powrót po wakacjach do szkoły może być trudny dla uczniów. Dlaczego?
Jak każdy powrót po dłuższej nieobecności wiąże się bowiem z mieszanką różnych emocji, niepewnością jak będzie teraz, obawami przed zmianami.
Jak więc przygotować się na powrót do szkoły ?
- Pożegnaj się z wakacjami. W ostatni dzień przed powrotem do szkoły (a może weekend) pożegnaj w uroczysty, wyjątkowy sposób wakacje. Można wybrać się do restauracji z najbliższymi, samodzielnie przygotować oryginalną kolację, urządzić wspólne z koleżankami nocowanie z wspominkami z kończących się właśnie wakacji.
- Nowa organizacja. Zaplanuj dobrze najbliższe dni tak by natłok zadań nie wprowadził dodatkowego stresu. Zaplanuj czas na regenerację, wspólną z rodzicem aktywność po szkole, uporządkuj niezbędne poranne czynności, tak aby pobudka była mniej dotkliwa. Przygotuj ulubione przekąski do szkoły, a po powrocie niech czeka dobra zupa– te wszystkie drobne, małe rzeczy mogą sprawić, że będzie nam lżej.
- Zacznij się przygotowywać do zmiany wcześniej. Dwa – trzy dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zacznij wcześniej wstawać zbliżając jak najbardziej porę pobudki do tej, która będzie stałą od 2 września. Sprawdź ile czasu zajmuje ci poranna toaleta, śniadanie i ewentualna droga do szkoły. Wnioski wykorzystaj w planowaniu nowego porządku dnia.
- Znajdź plusy powrotu do szkoły i wyznacz sobie nowe cele na najbliższy rok szkolny. Przypomnij sobie co lubisz w szkole: kolegów, nauczycieli, szkolne wycieczki czy dyskoteki, ulubiony przedmiot a może działalność w szkolnym samorządzie. Bazując na tym co sprawia ci przyjemność i jest dla ciebie ważne wyznacz sobie kilka (nie za wiele) celów, które chciałbyś osiągnąć. Nie musi to być od razu wygranie olimpiady a na przykład: poprawienie oceny z matematyki, zapisanie się na dodatkowy kurs z hiszpańskiego, zakolegowanie się z jakąś nową osobą, wzięcie udziału w szkolnym balu itp.
- Dziel się z najbliższymi swoimi emocjami. Przeżywanie lęku i obaw to nic wstydliwego czy złego. Każda emocja jest ważna i każda czemuś służy. Nie warto ich w sobie tłumić.
- Myśl pozytywnie. Odpowiednie nastawienie jest połową sukcesu już na starcie. Powtarzaj sobie „to będzie dobry rok” , uśmiechaj się i … idź do szkoły a zobaczysz, że słowa zamienią się w rzeczywistość.
Mnóstwa radości i sukcesów w roku szkolnym 2023/2024 życzy psycholog szkolny Marta Grabowska-Piątkiewicz