^Powrót do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Kalendarz

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Brak wydarzeń w kalendarzu
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

BIP

Historia szkoły

Historia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1

w Jelczu-Laskowicach

               Szkoła Podstawowa nr 1 w Jelczu-Laskowicach jest najstarszą placówką oświatową w mieście.  Jej powstanie, dzięki zaangażowaniu cenionego działacza społecznego Józefa Romańczuka, datuje się na 1 września 1945 r. Już 3 listopada 1945 r. oławski inspektor szkolny powołał na stanowisko dyrektora 7-klasowej szkoły podstawowej – mieszczącej się, w istniejącym do dzisiaj budynku koło kościoła – Jana Zawialskiego, który piastował je aż do chwili przejścia na emeryturę w roku 1972.

         Z tamtych lat zachował się szczęśliwie skład pierwszej kadry pedagogicznej. Wśród pedagogów znaleźli się: Edmunda Bartków, Maria Zaborska, Helena Serbeńska, Urszula Zawialska, Stanisława i Antoni Stefaniccy, Stanisława Opałko, Eugenia Dorożyńska, Wanda Pypno, Stefan Serbeński,  ks. Wilhelm Dorożyński. W grudniu 1945 uczyli oni 218 uczniów w wieku od 7 do 18 lat. Lekcje odbywały się w klasach łączonych, gdzie jednocześnie edukowano nawet 4 roczniki. Uczęszczały tu dzieci i młodzież z 10 miejscowości: z Laskowic, Piekar, Kopaliny, Jelcza, Dębiny, Grędziny, Dziupliny, Miłoszyc, a nawet odległych Ratowic.

         W roku 1962 uczniowie i nauczyciele przenieśli się do nowego budynku szkolnego wyposażonego w osiem gabinetów dydaktycznych, zaplecze socjalne, salę gimnastyczną i boisko.

            Rok 1967 przyniósł reorganizację szkoły na pełną ośmioletnią szkołę podstawową liczącą  17 oddziałów.

            W latach 1972-1973 dyrektorem szkoły była Elżbieta Mitek. 

          1 września 1973 r. powołano Zbiorczą Szkołę Gminną dla gminy Laskowice Oławskie z siedzibą w Szkole Podstawowej w Laskowicach Oławskich, do której uczęszczały dzieci klas I-VIII z miejscowości: Laskowice, Piekary, Mościsko, Nowy Dwór oraz dzieci klas V-VIII z Brzezinek, Grędziny i Chwałowic. W obwodzie szkoły ustalono punkty filialne z klasami I-IV w Grędzinie i Chwałowicach. Dyrektorem Zbiorczej Szkoły Gminnej została Jadwiga Gorzelak.

           W roku szkolnym 1976/77 obowiązki gminnego dyrektora szkół objął Jan Bratos, a kierownictwo szkoły podstawowej w Laskowicach Eugenia Gontar. 30 grudnia 1982 r. dyrektorem szkoły podstawowej została Zdzisława Wojcieszek i to za jej kadencji szkoła przyjęła nazwę Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ludowego Wojska Polskiego w Laskowicach Oławskich. Od 1986 r. dyrektorem „Jedynki” był Zbigniew Hernas, a od 1989 r. Tadeusz Borejko.

         1 września 1999 r. w wyniku reformy oświaty powołano Zespół Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jelczu-Laskowicach. Dyrektorem został Janusz Żygadło.

            1 września 2001 r. rozwiązano zespół i powołano Publiczne Gimnazjum nr 1, które zostało w budynku szkoły. Szkoła Podstawowa nr 1 stała się filią Publicznej Szkoły Podstawowej w Miłoszycach. Uczniowie  i nauczyciele przenieśli się do starego budynku po byłym jelczańskim przedszkolu.

       1 września 2010 r. uczniowie i nauczyciele filii wrócili do murowanego budynku opuszczonego przez gimnazjum. Z czasem zyskał on nową elewację, pracownię komputerową, plac zabaw  i profesjonalne boisko wielofunkcyjne.

            1 września 2015 r. laskowicka szkoła podstawowa przestała być filią Publicznej Szkoły Podstawowej w Miłoszycach i wróciła do starej nazwy: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Jelczu-Laskowicach. Funkcję dyrektora objęła Małgorzata Engel.

           W wyniku reformy oświaty 1 września 2017 r. PSP nr 1 przekształciła się w 8-letnią szkołę podstawową. Liczyła wówczas 11 oddziałów, w tym jeden „0”, uczyło się w nich 240 uczniów. 

               Obecnie nasza szkoła liczy 17 oddziałów, w tym jedena "0", uczy się w niej 382 uczniów.

          Wśród grona pedagogicznego znajdują się następujące osoby: Jadwiga Błaszczyk-Florczyk, Anna Drygas, Elżbieta Gała, Patrycja Hasiak, Anna Horosiewicz, Paweł Jakubowicz, Dariusz Kijanka, Joanna Kowal-Łach, Bogna Łabentowicz-Wojtowicz, Jolanta Parchem, Bartosz Roskosz, Krzysztof Szymalak, Beata Skiba, Stanisława Sokołowa, Monika Nocoń, Justyna Wróbel, Małgorzata Golda, Marta Seretna, Agata Włodarczyk, Justyna Grell-Bęczarska, Alicja Pelc, Iwona Zaraś-Wieczorek, Marta Lewek, Stanisław Żytkowski. Pracownikiem sekretariatu jest Justyna Karmelita. O szkolny wygląd szkoły dbają pracownicy obsługi: Aneta Tomaszewska, Jolanta Hrycyszyn, Wioletta Pakuła, Kazimiera Kuriata oraz Piotr Sobotnicki. Szkoła sukcesywnie zmienia swoje oblicze, również w wymiarze materialnym. Wykonuje się wiele remontów, w tym m. in. wykłada się kostką podwórko szkolne, sala gimnastyczna zyskuje nowe oblicze dzięki wymianie podłogi, renowacji ścian. Estetycznego wyglądu nabierają szatnie dla uczniów usytuowane przy sali gimnastycznej. Dokonuje się renowacji sal lekcyjnych, szkoła otrzymuje też nową pracownię komputerową.

            Konsekwentnie doposaża się szkołę w pomoce naukowe. Wszystkie działania obliczone są na stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju każdego ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1.

Copyright © 2013. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.