Gry komputerowe – zalety, wady, oznaki uzależnienia i sposoby ochrony dzieci.
Komputer, Internet, telefon komórkowy w ostatnich latach stały się nieodłącznym elementem życia dzieci
i młodzieży. Nic więc dziwnego, że technologiczne nowinki są jednym z popularniejszych pomysłów na mikołajkowe i stanowić zagrożeń związanych z nowoczesnymi technologiami oraz możliwości zapobiegania im i dbania o bezpieczeństwo młodych gwiazdkowe prezenty. Wszyscy jednak musimy jednak pamiętać, że technologia niewłaściwie wykorzystywana może internautów. zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka i jego właściwego rozwoju.
Gry komputerowe – szansa
Gry komputerowe mogą stanowić ciekawą alternatywę nauki ortografii, matematyki, przyrody, historii. Mają również znaczenie terapeutyczne, gdyż usprawniają koordynacje wzrokowo-ruchową i koncentrację. Niestety jednak treść wielu gier komputerowych przeraża ładunkiem przemocy i okrucieństwa. Tego typu sceny mogą wywoływać zachowania agresywne u dzieci oraz prowadzić do zobojętnienia na przemoc
w codziennym życiu. Należy pamiętać, iż oddziaływanie gier jest o wiele silniejsze niż oddziaływanie przemocy oglądanej w telewizji, ponieważ posiadają one interaktywną formę. Gracz podlega następującym mechanizmom:
Oddziaływanie gier komputerowych na psychikę dziecka zależy od ich treści, ilości czasu spędzonego na graniu, wieku gracza, jego cech temperamentu, osobowości oraz jakoś więzi łączących dziecko ze środowiskiem rodzinnym i rówieśniczym. Gry komputerowe mają również negatywny wpływ na rozwój fizyczny. Mogą powodować pogorszenie wzroku, dolegliwości reumatologiczne, odrętwienia palców
i dłoni, wady postawy.
Jak rozpoznać uzależnienie dziecka od gier komputerowych?
Dziecko jest uzależnione od gier komputerowych, gdy:
Jak chronić dzieci przed szkodliwym wpływem gier komputerowych?
Aby uchronić dzieci przed szkodliwym wpływem gier komputerowych rodzice
powinni być dobrze zorientowani w zakresie oddziaływania gier komputerowych oraz rodzajów gier dostępnych na rynku. Tylko wówczas mogą świadomie czuwać nad kierunkiem rozwoju dzieci, a przede wszystkim uczyć je rozsądnego i krytycznego korzystania z gier komputerowych od samego początku.
ZŁOTE ZASADY:
Wszyscy dorośli powinniśmy pamiętać, że dzieci najbardziej potrzebują miłości, zrozumienia i zainteresowania ze strony dorosłych. Spędzając czas wspólnie z dzieckiem: na zabawie, spacerze, rozmowie, wzmacniana jest więź rodzinna, która może skutecznie uchronić dziecko przed negatywnym wpływem gier komputerowych. Uwaga, zainteresowanie i rodzinna bliskość to szczepionka na całe życie, której znaczenia nie sposób przecenić.
Szanowni Państwo,
Nasza szkoła po raz kolejny przyłącza się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w związku z tym organizujemy tak jak w zeszłym roku kiermasz. Będzie on miał charakter zbiórki fantowej.
Zachęcamy do przynoszenia gadżetów, rzeczy, z których Państwo nie korzystacie a mogą przydać się innej osobie. Warunkiem koniecznym jest dobry stan i jakość danej rzeczy. (np. zabawka, książka, rękodzieło, latarka, lampka nocna, itp.)
Dary prosimy przekazywać do wychowawców klas, pedagoga i psychologa.
Jeżeli chcą Państwo dodatkowo wspomóc naszą akcję np. domowymi smakołykami lub rękodziełem- prosimy o informację i zapraszamy do udziału.
KIERMASZ ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH:
10-12.01.2024
W temacie WOŚP prosimy o kontakt z paniami:
Justyną Wróbel, Angeliką Leoniak
Witam serdecznie
Zostaliśmy poproszeni o wsparcie dla hospicjum w Oławie.
Hospicjum w Oławie przynależy do szpitala i w tej chwili jest w pełni obłożone pacjentami, jest ich 40 osób.
W związku z tym ogłaszamy akcję charytatywną pod hasłem „Dzień Babci i Dziadka, wspieramy hospicjum w Oławie”.
Akcja startuje w dniu dzisiejszym i potrwa do 12.01.2024.
Wszystko co uda nam się zebrać zostanie przekazane do hospicjum w dniu 15.01.2024.
Dlaczego tak – pacjenci tego hospicjum to ludzie starsi, często samotni lub opuszczeni więc idea jest taka, żeby umilić im nadchodzące święto Dzień Babci i Dziadka.
Co możemy zrobić:
1) Wychowawcy klas 0-3 będą poproszeni o przygotowanie z dziećmi laurek lub jakiś innych gadżetów związanych z tematem => te laurki zostaną przekazane wraz z drobnymi paczuszkami w dniu 15.01
2) Robimy zbiórkę rzeczy, proszę niech to będą NOWE (w sensie nieużywane) rzeczy.
Lista ustalonych potrzeb do hospicjum to:
Ręczniki kąpielowe duże 100x140 cm
Ręczniki do rąk małe 70x50 cm
Skarpetki bez uciskowe grube rozm. 39-42
Koszulki T-shirt kolorowe (w sensie nie białe) rozm. M/L/XL
Koce
Kołdry i poduszki
Chusteczki nawilżające
Woda mineralna (małe butelki z dziubkiem najlepiej)
3) Chcemy przygotować 40 paczek, do paczek chcemy dodać (oprócz laurek zrobionych przez dzieci):
Czekolady
Cukierki
Musy owocowe w tubce
Soczki z rurką
Ciastka/herbatniki
Więc takie rzeczy też można dostarczać w punkt zbiórki w szkole.
** punkt zbiórki na holu, oznaczony jest plakatem.
4) Jeśli ktoś ma życzenie może również wesprzeć akcję finansowo => w związku z tym w sekretariacie znajduje się specjalnie na ten cel przygotowane pudełko; w młodszych klasach proponuję pieniążki przekazywać do Wychowawców, a starsze klasy mogą bezpośrednio indywidualnie do sekretariatu, do pudełka
Za zebrane pieniążki zobowiązuję się (Przewodnicząca RR Maria Smaczna) wraz z Opiekunem Specjalnym akcji (Katarzyną Regec) zakupić potrzebne artykuły zgodnie z listami powyżej.
Spróbujmy tym ludziom umilić odrobinę ich życie i wnieść odrobinę uśmiechu w tym trudnym dla nich czasie.
Zachęcamy gorąco.
Pozdrawiam
Rada Rodziców wraz z Opiekunem Specjalnym akcji
Materiały są dostępne na stronie:
ósmoklasiści: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/stres-egzaminacyjny-materialy-dla-uczniow-rodzicow-i-nauczycieli/
Materiały obejmują:
Z okazji świąt Bożego Narodzenia
życzymy Wszystkim,
by ten szczególnie piękny czas odradzania się dobra
wprowadził do Waszych domów
radość, spokój i jeszcze więcej rodzinnego ciepła,
a Nowy Rok 2024
niechaj będzie obfitujący w zdrowie, szczęście i sukcesy.
Wesołych Świąt
Dyrekcja Szkoły oraz Grono Pedagogiczne
Burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice informuje o możliwości zgłoszenia dziecka do udziału w półkolonii, organizowanej w czasie ferii zimowych. Przewiduje się organizację turnusów w szkołach do których uczęszcza dziecko przy zapewnieniu min. 12 dzieci w grupie.
Na karcie półkolonii należy wskazać termin wypoczynku (można zapisać dziecko na dwa turnusy). Godziny pobytu dziecka: od 07:00 do 16:00 (prosimy o dopisanie na karcie informacji o przewidywanych godzinach uczęszczania przez dziecko na zajęcia).
Odpłatność za tydzień (od poniedziałku do piątku): 250,00 zł dla dzieci z Gminy Jelcz-Laskowice.
Organizator zapewnia wyżywienie: II śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek. Program półkolonii zostanie przedstawiony po zebraniu kart kwalifikacyjnych i utworzeniu się grup (grupa może liczyć maksymalnie 15 dzieci). Opiekę sprawować będzie wykwalifikowana kadra pedagogiczna.
Zorganizowanie półkolonii i ilość turnusów zależeć będzie od zainteresowania rodziców i możliwości organizacyjnych (możliwość zapewnienia opieki).
Aktualizacja 02.01.2024r: W PSP nr 1 półkolonie nie odbędą się.
Uczestnikami półkolonii mogą być uczniowie klas I-IV szkół podstawowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Jelcz-Laskowice oraz rodzice pracują i nie mogą zapewnić opieki.
Do pobrania: